Günü Kurtarma Sanatı, II. Abdülhamid'in Yöneticilik Sırları , Adnan Nur Baykal

Günü Kurtarma Sanatı
II. Abdülhamid'in Yöneticilik Sırları
Adnan Nur Baykal
Yayın Evi : Sistem Yayıncılık
376 sayfa. 14 x 20

Yöneticilik denilince aklımıza hep 'Amerikan Yönetim Modeli' ve Amerikan yönetim kitapları geliyor.
Halbuki bin yıl önce Yusuf Has Hacib 'Kutadgu Bilig' adlı yönetim kitabında bugün de geçerli olan 'Yönetim İlkelerini' gözler önüne sermiş.

Daha yakınlara gelelim... Bu sene 'Osmanlı Devleti'nin 700. Kuruluş Yıldönümünü' kutluyoruz. Bu Devleti 6 asırdan fazla yaşatan güç nedir? Tabii ki 'Osmanlı Yönetim Anlayışı' bu devletin 600 yıl devamın mümkün kıldı.

Osmanlı Yönetim Anlayışı, kuruluştan çöküşe kadar çeşitli değişimler yaşadı. Her devrin şartları yönetim anlayışını şekillendirdi.
Son Devir Osmanlı Yönetim Anlayışı, II. Abdülhamid'le biçimlendi. Tüm çelişkileriyle, kurnazlığıyla, güç ve güçsüzlüğüyle 'Günü Kurtarma' olarak kendini belli etti.

Acaba 'Geleceği Kurtarmaya Yönelik Bir Günü Kurtarma mıydı' bu yönetim anlayışı?
Kriz Yönetimi gibi özel, zor zamanlar için geçerli, kimse tarafından bilinmesin diye gizli saklı bu 'II. Abdülhamid'in Yöneticilik Sırları'. Artısıyla, eksisiyle bir bütün, bir sistematik.
Bugünün yöneticileri için, bize yakın, bizden okuyunca 'ben de bunları yaşıyorum' dedirten, yol gösteren bir yönetim kitabı, işte 'Günü Kurtarma Sanatı: II. Abdülhamid'in Yöneticilik Sırları.'
(Arka Kapak)